ᐅ Boz Ördeği Özellikler (Anas strepera)

Related Articles

Boz Ördeği Özellikler Üzerine Bilgiler

Dünyada en yaygın ördek türlerinden biri de Boz Ördek olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle de tüm dünyanın yakından bildiği bir ördek türüdür. Boz Ördeğinin ana vatanı olarak karşımıza üç bölge çıkar. Bunlar Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’dır.

Boz Ördekleri Hakkında Bilgi

Boz Ördek genellikle dişi ördeklerin boz olan renklerinden dolayı bu adı almıştır. Dişi ve erkek ördeklerin görünüş ve renkleri birbirinden oldukça farklıdır. Bu nedenle dişi ve erkek Boz Ördekler oldukça kolay bir şekilde birbirinden ayrılır. Dişi Boz Ördekler boz renge sahiptir. Bu renk genellikle parlak gümüş rengine kadar uzanır. Bu ayrıntı nedeni ile özellikle ışık altında oldukça beğenilen bir rengi vardır. Erkek Boz Ördekler ise gri tonlarında renklere sahiptir. Genel olarak gri olsa da omuz ve karın bölgesinde farklı tonlar dikkat çeker. Boz Ördeği erkeklerde karın bölgesinde beyaz tüyler görülür. Omuz bölgesinde ise kahverengi tüyler dikkat çeker.

Boz Ördeği Görünüm Özellikleri

  • Boz Ördeği dişi ve erkekte farlı bir görünüm vardır. Dişilerin renginden dolayı Boz Ördek adı verilmiştir. Erkek Boz Ördekler daha koyu renklere sahiptir. Gri ve kahverengi baskın renklerdir. Dişilerde ise renk daha çok hoşa gider.
  • Boz ördekler beslenmek için diğer ördekler gibi dalmaz. Dalıp beslenmek ördek türlerinin en fazla yaptığı genel özelliktir. Ancak Boz Ördekler sadece su üzerinde olan bitkiler ile oluşur.
  • Boz Ördeği durgun suların yoğun olduğu yerlerde yaşar. Bu nedenle de bataklık ya da sazlık gibi yerlerde de Boz Ördek sıklıkla insanların karşısına çıkar.
  • Boz Ördeklerinin kuluçka yatışları da farklıdır. Boz Ördek türlerinde hem dişi hem de erkek kuluçkaya yatar. Özellikle dişi Boz Ördeğin olmadığı durumlarda yumurtaları üzerinde kuluçka görevi erkeğe aittir.
  • Tehlike anında Boz Ördekler ıslık sesine benzeyen sesler çıkarırlar. Böylece erkek ya da dişi birbirilerini uyarmayı başarırlar. Özellikle yuvaları ya da çocukları tehlikeye girdiğinde hemen bununla mücadele ederler.
  • Boz Ördeği asla soğuktan hoşlanmaz. Bu nedenle de kalabalık bir grup ile kış ayları geldiğinde hemen daha sıcak yerlere göç ederler.

Photo: © skeeze | pixabay.com

More on this topic

Comments

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Meyveler.org

Popular stories