ᐅ Dünya Koyun Irkları Ve Bilgileri

Related Articles

Dünya Koyun Irkları Ve Bilgileri

Günümüzde ister medya veya insanlar aracılığı ile olsun bir çok koyun ırkının mevcut oluşu belki bir çoğumuzun artık farkında olduğu ve araştırma gereği duyduğumuz konular arasında yer almaktadır.

Bu konuda biz hayvanuretimi.com olarak bu konuyu kendimize bir görev olarak bildik ve çeşitli dünya koyun ırklarını ve diğer hayvanlar türlerini sitemizde ele aldık.

Bu makalemizde sizlere tüm dünyada bulunan koyun ırklarını kısa ve açıklayıcı şekilde bahsetmeye çalıştık. Bu vesileyle araştırmayı ve yetiştirmeyi amaçlayanlara doğru koyun ırkını bulup yetiştiriciliğini yapabilmesi için kolaylık sağlamayı hızlı ve kaliteli ırklar yetiştirmelerini ve önemle üstünde durduğumuz bir hususda çevresindeki insanlarıda bilgilendirmeleridir.

Dünya genelinde Sütçü, Etçi ve Kombine koyun ırkları mevcuttur. Ancak dikkatle araştırılıp ve takip edilmesi gereken hususlar şunlardır

 • Yetiştirildiği ülkelerin iklimi ile benim yetiştireceğim iklim şartları aynımı ?
 • Yetiştirmeyi hedeflediğim koyun ırkı hangi yemleri yemektedir, daha verimli olabilmesi için bu yemleri nerden tedarik edebilirim ?
 • Bulunduğum bölgenin topraklarında bu yemleri yetiştirmem mümkün mü ?
 • Ek vitamin veya mineral takviyesi gibi destekler gereklimidir ?
 • Bu dünya koyun ırkı ahırda yetişir mi yoksa mera şart mıdır ?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz çok önemli soruların cevaplarını bir şekilde karşılayıp veya evet diyorsanız kendinizi bu dünya koyun ırklarını yetiştirmek için hazır hissediyorsunuz demektir.

Şimdi gelelim bu dünyaca ünlü koyun ırklarının özelliklerini tanımaya ve arasından bizim şartlarımıza uygun olanını seçip devamında daha detaylı araştırmayı sitemizdeki o ırka ait olan makalemizden okuyup ve son kararımızı verebilmeye.

Önceliği kombine koyun ırklarını verelim daha az risk almak isteyen yetiştiricilerimiz bu ırklara yönelmeyi daha doğru bulacaklardır.

Kombine Verimli Dünya Koyun Irkları

(Yabancı Koyun Cinsleri)

Merinos Koyunu

Merinos Koyunu
© Patjo | Stockfoto-ID: 179643607 | bigstockphoto.com

Yapağı kralı nami büyük merinos koyununu duymayan bilmeyen yoktur. Bu koyun ırkı yapağı verimi yönünden daha çok halk tarafından bilinsede et verimi olarakta bir çok etçi koyununu tahtından edebilecek bir et performansına sahiptir.

 • Farklı ülkelerin melezlenmiş merinosları mevcuttur. Bu sebeple iklim şartlarına dair birşey demeyi doğru bulmuyoruz.

ᐅ Wensleydale Koyunu

Wensleydale Koyunu Dünya Koyun Irkları
© marcyano79 | Stockfoto-ID: 55479908 | bigstockphoto.com

Yapağcı bir diğer koyun ırkı olan bu ırkımız İngiltere kökenli ve lüle yapağlı bir ırktır. Eski bir koyun ırkı olması hasebiyle melezlenme yoluyla elde edilmiştir. Yapağı yapısının verdiği ağırlıktan dolayı en ağır koyun ırklarından birisidir.

 • Anavatanında ki iklim yapısı nemli, soğuk ve zaman zamanda yağmurludur.

ᐅ Shropshire Koyunu

Shropshire Koyunu Dünya Koyun Irkları
© BackyardProductions | Stockfoto-ID: 150960254 | bigstockphoto.com

Et ve yapağcı bir diğer İngiltereli koyun ırkı. Bu ırkda değerli koyunlar arasında yer almaktadır. Yapağı kalitesi ve yoğunluğu diğer üstteki sıraladığımız ırklara göre biraz daha düşük olsada çok kaliteli bir ırktır.

 • Anavatanında ki iklim yapısı nemli, soğuk ve zaman zamanda yağmurludur.

Et Verimi Yüksek Dünya Koyun Irkları

(Yabancı Koyun Cinsleri)

Dorper Koyunu

Dorper Koyunu
© budabar | Stockfoto-ID: 62187068 | bigstockphoto.com

Şüphesiz en hoş görünüme sahip olan koyun ırklarından biri Dorperdir. Aşırı kısa beyaz tüy yapısına sahip oluşu bir yana kafa yapısından boyuna kadar simsiyah olması onu apayrı özel bir ırk haline dönüştürmektedir. Tabiki sadece görüntü değil bu melez ırkın et performansı ile lezzetide olağanüstüdür.

 • Anavatanı Afrika’da olağanüstü sıcak iklim şartlarından gelmektedir ancak melez ırk oluşundan dolayı soğuk iklim şartlarınada dayanıklıdır.

Suffolk Koyunu

Suffolk Koyunu
© eltoro69 | Stockfoto-ID: 8873248 | bigstockphoto.com

Hoş bir görüntüye sahip olan Suffolk koyun ırkının kafa ve bacak yapısı tüysüz ve siyahtır. Et performansının bir okadar yüksek ve kaliteli olması hasebiyle bu İngiliz koyun ırkı tüm dünyaya yayılım göstermeyi başarabilmiştir.

 • Anavatanında ki iklim durumu genellikle soğuk,nemli olup yaz günlerinde ise güneşli ama yinede çoğul olarak yağışlıdır.

ᐅ Texel Koyunu

Texel Koyunu
© dzain | Stockfoto-ID: 18395738 | bigstockphoto.com

Uzun melezleme çalışmaları sonucunda bugün ki Texel koyunu Hollanda’nın Texel isimli adasında yetiştirilmiştir. Günümüzde ise et performansıyla ve lezzetiyle bir çok yetiştiricinin yüzünü güldürmeyi başaran kaliteli bir koyun ırkıdır.

 • Anavatanında ki iklimi nadir güneşli çoğu zaman ise yağmurlu ve nemlidir.

ᐅ Şarole (Charollais) Koyunu

Olağanüstü et performansı ve kuzularının hızlı gelişmeleri bu Fransız koyun bir çok yabancı veya yerli yetiştiricilerin gözdesi haline gelmiştir. Et performansı kadarda kaliteside iyi olan ırklardan biridir.

 • Anavatanında ki iklim yapısı kimi zaman soğuk kimi zamanda güneşlidir.

İle De France Koyunu

Kuzularının hızlı gelişim göstermesi ve et performanslarının kaliteli ve iyi olması bu ırkında değerli et verimi yüksek koyun ırklarının arasınada yer almasını sağlamaktadır.

 • Anavatanı Fransa’da iklimler yazın bile zaman zaman yağışlı ve soğuktur.

Hampshire Koyunu

Dünya Koyun Irkları
© rghenry | Stockfoto-ID: 66928120 | bigstockphoto.com

Sıradaki koyun ırkımız Suffolk ırkı ile çok çabuk karıştırılabiliniyor ancak dikkatle bakıldığı takdirde bu ırkın bacak yapısı daha kısadır ve tam kafasının üstü beyaz yapağ ile kaplıdır. Bu sayede Hampshire koyununu, Suffolk koyunundan ayırt edebilirsiniz. Şimdi birazda özelliklerinden bahs edelim Hampshire koyunu şirin ve hoş görüntüsü dışında daha verimlilik yönünden de güzel özelliklere sahiptirler. Örneğin ikiz, ucuz yavrulama özelliği sayesinde yüksek et performansına sahip olmalarıdır.

 • Anavatanı İngiltere’dir yani bu ülkenin iklimi yazın bile zaman zaman yağışlı ve soğuktur.

Süt Verimi Yüksek Dünya Koyun Irkları

(Yabancı Koyun Cinsleri)

Doğu Friz Koyunu

Dünya Koyun Irkları
© ChiccoDodiFC | Stockfoto-ID: 211878595| bigstockphoto.com

En çok süt veren koyun ırklarından biri olan Doğu Friz koyunu tüm dünyaya yayılmasının ve çok tercih edilmesinin tek sebebinin olağanüstü ve kaliteli süt verimi değil tabikide. Yetiştiricilerin Doğu Friz koyununu tercih etmelerindeki diğer unsurlardan biri ise bir batında ikiz veyahut ucuz yavrulayabilen bir koyun ırkı olmaları ve zorlu çevre şartlarına karşı dayanıklı olmalarıdır.

 • Anavatanın’da ki iklim durumu çoğul olarak yaz, kış yağmurludur.

ᐅ Lacaune Koyunu

Sütü olağanüstü yüksek ve bir o kadarda kalitelidir bundan dolayı peynir yapımında halk tarafından kullanılmaktadır. Et performansıda keza iyidir ancak daha çok sütçü bir ırktır isteyen yetiştiriciler tabiki kombine verimli koyun ırkı olarakta yetiştiriciliğini yapabilirler.

 • Bu ırkın anavatanı fransadır, fransanın iklimi çoğul olarak yağışlı ve soğuktur. Yaz aylarında ise nemli kimi zamanda yağışlıdır.

Zwartbles Koyunu

Zwartbles Koyun
© MabelAmber | pixabay.com

Harika süt verimi ile hoş kahverengi tüy görüntüsü ile vazgeçilmez koyun ırkları arasında olan zwartbles koyunu melez bir ırktır. Et performansıda hiçde fena olmayan ırktır ancak bizim sütçü dünya koyunları kategorisine almamızın sebebi daha çok süt veriminin yüksek olmasıdır.

 • Anavatanı Hollanda’nın iklimi ise genellikle soğuk,nemlidir ancak yaz aylarında ise yağmurlu ve zaman zamanda güneşlidir.

Dünya Koyun Irkları

Kalite asla tesadüf değildir bu ırkların, bu özellikleri ve yüksek verimlilik oranlarına sahip olmaları sizce tesadüf müdür bizce değil peki bu dünyaca ünlenmiş koyun ırklarının bu seviyelere gelmelerini ne sağlamış olmaliki bu şekilde bir verimlilik performansına sahip olmuşlardır. Cevabı aslında çok kolay. İyi yetiştiriciler diyoruz, iyi yetiştiriçilerden kastımız yaptığı işi bilinçli bir şekilde yani profesyonel bir şekilde bu ırkları melezlemesi ve bu şekilde sürünün içerisinde oluşan kaliteli koyunları tabiri caiz ise cımbızlayıp çekmesi ile. Daha sonrasında ise o kaliteli sürü içerisinde oluşan ırkın kalitesini hedeflediği kaliteye ulaştırması ile ünlenmiş koyun ırklarındaki gibi sonuçlara ulaşılabilinmektedir.

Umarız ki bu yazdığımız makalelerin, sizlere tanıtmaya çalıştığımız koyun ırklarının sizlere birer fikir ve bir hedef oluşturmasıdır. Ve bu sayede ülkemizin güzel yerli koyun ırklarının burda değindiğimiz dünyaca ün salmış koyun ırklarından daha yüksek bir verimlilik performanslarına ulaşmalarıdır.

More on this topic

Comments

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Meyveler.org

Popular stories