ᐅ İkiz Doğuran Koyun Türleri

Related Articles

İkiz Doğuran Koyun Türleri

Koyun, hem etinden hem de sütünden faydalanılan bir hayvan olması sebebiyle son derece bereketli bir hayvandır ve bu sebeple ikiz doğuran koyun türleri en sık araştırılan konular arasında yer almaktadır. Bu sayede çok kısa süre içerisinde hayvan sayısını iki katına çıkarmak mümkün olabilmektedir. Peki bu türler nelerdir bir kaç ırkı sizinle gelin beraber inceleyelim.

İkiz Doğuran Koyun Irkları

Sakız Koyunu

Sakız adası anavatanı olan bu koyunlar ikiz doğurmaları ile bilinmektedir. Öyle ki kimi zaman üçüz dahi doğurmaktadırlar. Ancak bu koyun türünün anavatanında daha verimli olduğu gözlemlenmektedir. Anavatanından ayrıldıktan sonra aynı verimin elde edilmesi pek mümkün olmamıştır.

Romanov Koyunu 

İthal edilen koyun cinslerinden olan Romanov koyunları yılda 6-8 yavru doğurmaları ile bilinmektedir. Verimin yüksek olduğu bu koyunların aynı zamanda büyüme hızlarının da epey fazla olduğu bilinmektedir. Öyle ki ülkemizdeki sıradan koyun türlerine göre iki kat daha hızlı geliştikleri gözlemlenmektedir. Ayrıca ülkemiz şartlarına da kolay bir şekilde alışan bu koyunlar herhangi bir yabancılık çekmemektedir. Tüm bunların yanında etinin de lezzetli olması yatırımcılar için bu hayvanı adeta biçilmiş kaftan yapmaktadır.

Fin Koyunu

İki ve daha fazlası yavrulayan koyun türleri arasında Fin koyunu da önemli bir konuma sahiptir. Özellikle yünü ve eti için yetiştirilen bu koyun türü 80-90 kilograma kadar çıkmaktadır. Boynuzlu olan bu cinsin sağımı da oldukça kolaydır. 6 aylık olduktan sonra cinsel olgunluğa erişmektedirler ve yılda iki defa doğum yapmaktadırlar. Bir doğumda ortalama olarak 2-3 kuzu verdiklerini de ifade edelim.

İkiz doğuran koyun türleri hakkında yukarıda saymış olduğumuz çoğul doğuran koyun türleri yatırım için sık tercih edilmektedir. Üstelik koyunların yapılı olmaları da alınan verimi daha da artırmaktadır. Gerek üretici gerekse de tüketici açısından son derece önemli olan bu koyun türleri ülkemizde sınırlı sayıda da olsa üretilmektedir. Ancak her geçen gün artan farkındalık sayesinde bu koyun türlerinin sayısında bir artış yaşanabileceğini ifade edebiliriz. Maliyet ve verim açısından son derece avantajlı olan bu koyun türlerinin etlerinin de lezzetli olması müşteri bulunmasına da yardımcı olmaktadır.

More on this topic

Comments

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Meyveler.org

Popular stories