ᐅ Kılçıksız Balık İsimleri

Related Articles

Kılçıksız Balık İsimleri

Balık etinin insan vücuduna faydaları saymakla bitmemektedir ancak insanlar daha kolay yiyebilmek için genellikle kılçıksız balık isimleri araştırmaktadır. İşte bizler de herkes rahat rahat balık yiyebilsin diye bu balık isimlerini sizlere aktarmaya çalıştık. Ancak ilk baştan ifade edelim ki kılçık balığın iskeletidir. Dolayısıyla kılçıksız bir balık bulmak mümkün değildir. Ancak burada küçük küçük kılçıklara sahip olup ayıklaması zor olan balıklar haricindekileri sizlere kılçıksız balık olarak sunmaktayız.

Yemesi Kolay Balıklar

1. – Yayın balığı

© Sinan Ayal

2. – Mezgit

 © belka35 | Stockfoto-ID: 160860602 | bigstockphoto.com

 

3. – Çipura

4. – Hamsi

© wrangel | Stockfoto-ID: 158127671 | bigstockphoto.com

5. – Dil balığı

Tatlı su balıkları arasında yemesi kolay ve lezzetli olan kılçıksız balık türleri arasında ilk sırayı yayın balığı çekmektedir. Özellikle çocuklara ve yaşlılara bu balık yedirilmektedir. Bu sayede kılçığın olası zararlarından da korunmuş olunmaktadır.

Mezgit

Yemesi kolay olan bir diğer balık da mezgittir. Karadeniz’de oldukça yaygın olan mezgitin birçok farklı çeşidi de yapılmaktadır. Tadı da lezzetli olan bu balık türü sağlığa faydalı olması nedeniyle de tercih edilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır.

Çipura

Kılçıksız olarak nitelendiremesek de kılçığı en kolay şekilde ayrılabilen ve lezzetine diyecek hiçbir söz olmayan balığın adına çipura denmektedir. Kılçığının iri olması ve pişirilmesinin ardından kolayca sıyrılıp çıkarılabilmesi bu balık türünü cazip hale getiren özellikler arasında yer almaktadır.

Hamsi

Hepimizin aşina olduğu balıklar arasında hamsi elbette ki bulunmaktadır. Hamsi nasıl kılçıksız olur diyenleri duyar gibiyiz. Ancak yukarıda da ifade ettiğimiz üzere her balıkta kılçık bulunmaktadır. Ayrıca hamside yer alan kılçık kolay bir şekilde ayrıştırılabildiği gibi kılçık hiç çıkarılmadan da yenilmesi mümkündür. Bu kapsamda iyi bir şekilde çiğneyerek yenecek hamsinin kılçıkları hiçbir zarar vermeyecektir. Üstelik kılçıkları da vücut için son derece faydalı olacaktır.

Dil Balığı

Kılçıksız balık türleri arasında dil balığı da yer almaktadır. Ancak lezzet konusunda herkesin hemfikir olduğunu ifade edemeyeceğiz. Ancak damak tadı herkese göre değişebileceği için kılçıksız balık arıyorsanız denemenizde bir beis olmayacaktır.
İşte sizler de yukarıda saymış olduğumuz balık türleri arasından damak tadınıza göre bir seçim yaparak kılçıksız ve kolay bir şekilde balık yiyebilirsiniz.

More on this topic

Comments

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Meyveler.org

Popular stories